Događaj, organizovan na inicijativu Prim. Ass. Prof. Dr. Alme Mujanović Narančić, voditeljice Odjela interne medicine ASA Bolnice, imao je za cilj unapređenje i širenje savremenih medicinskih praksi koje eliminišu potrebu za transfuzijama krvi.
Beskrvno liječenje obuhvata medicinske postupke i tehnike kojima se izbjegava upotreba donirane krvi, a umjesto toga koristi se niz metoda za očuvanje i obnavljanje krvi pacijenta – uključujući primjenu lijekova, hirurške tehnike koje smanjuju gubitak krvi te precizno upravljanje koagulacijom i
anemijom. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) posebno je naglasila važnost ovakvog pristupa u svom sažetku politike iz 2021. godine, pozivajući sve bolnice u svijetu da bez odlaganja uvedu PBM.
"Današnji simpozij u ASA Bolnici, podržan od strane Johns Hopkins instituta i MedStar Hospitala, potvrđuje da je Bosna i Hercegovina spremna pratiti najviše standarde savremene medicine. Vjerujemo da zdravstvo mora ići u korak s očekivanjima pacijenata, a zaključci koje danas donosimo bit će vodilja za dalji razvoj sigurnijih, humanizovanijih i ekonomski isplativijih medicinskih protokola. Naš cilj je da ASA Bolnica postane referentni centar za beskrvno liječenje u regiji", izjavila je Prim. Ass. Prof. Dr. Alme Mujanović Narančić, voditeljice Odjela interne medicine ASA
ASA Bolnica okupila vrhunske medicinske stručnjake na simpoziju o beskrvnom liječenju
U uvodnom obraćanju, rof. dr. Mustafa Hiroš, direktor ASA Bolnice i šef Odjela za urologiju, izrazio je zadovoljstvo što ASA Bolnica može biti predvodnik inovativnih metoda u liječenju i istaknuo značaj međunarodne saradnje na tom putu. Program simpozija obuhvatio je niz predavanja međunarodno priznatih stručnjaka iz oblasti kardiohirurgije, interne medicine, bioetike i hematologije.

Jedna od predavačica iz Sjedinjenih Američkih Država, dr. Ruth Guffee, zahvalila je ASA bolnici na organizaciji simpozija i istaknula da će rezultati ovog skupa ubrzati primjenu inovativnih metoda i dovesti do boljeg tretmana pacijenata.
Govorilo se o savremenim principima očuvanja krvi tokom operacija, izazovima u liječenju pacijenata koji odbijaju transfuzije, novim protokolima u upravljanju anemijama i koagulacijskim poremećajima, kao i o etičkim aspektima beskrvnog pristupa u medicinskoj praksi.

"Oduševljeni smo današnjim izlaganjima i iskreno cijenimo stručnost, posvećenost i inovativnost svih profesionalaca koji rade na uvođenju tehnika bez krvi u kliničku praksu. Poznato je da Jehovini svjedoci ne primaju transfuziju krvi jer se drže biblijskih načela. No to ne znači da odbijaju druge metode liječenja. Raduje nas što sada sve veći broj bolnica istražuje principe Upravljanja krvlju pacijenta (Patient Blood Management – PBM) ili već aktivno primjenjuje njegove osnovne komponente, budući da je naučno dokazano kako ovakav pristup donosi značajne koristi i pacijentima i zdravstvenim ustanovama“, istakao je Halim Curi, regionalni glasnogovornik Jehovinih svjedoka.

Tokom simpozija istaknuta je potreba za kontinuiranom edukacijom liječnika, razvojem regionalne saradnje među stručnjacima, povezivanjem javnog i privatnog sektora te uvođenjem savremenih protokola u svakodnevni rad bolničkih timova – sve s ciljem pružanja sigurnije i kvalitetnije zdravstvene njege.
ASA Bolnica nastavlja biti predvodnik inovacija i izvrsnosti u zdravstvu a organizacija ovog događaja to potvrđuje. Ovaj simpozij je održan uz podršku partnera Johhns Hopkins Medicine, Medstar Health i Alkaloid BiH.
(https://radiosarajevo.ba/)