Skip to main content

Informacije i uputstva za roditelje pedijatrijskog pacijenta

Ko je anesteziolog ?

Anesteziolog je doktor medicine specijalista anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja. Osim za pripremu Vašeg djeteta prije operativnog zahvata, pružanje anestezije tokom operacije ili terapijsko – dijagnostičke procedure, praćenje opšteg stanja djeteta tokom i neposredno nakon operacije, školovan je i za hitno zbrinjavanje i liječenje najtežih bolesnika u jedinicama intenzivnog liječenja.

 

Šta je anestezija ?

Anestezija je postupak kojim se pomoću lijekova gubi osjet bola, izaziva nesvjesno stanje koje je jednako dubokom snu, te na taj način omogućava provođenje operativnog  zahvata ili terapijsko dijagnostičke procedure.

Svaki medicinski postupak iako vođen stručno, savjesno i poštujući naučna dostignuća, nosi sam po sebi rizik.

 

Koje su vrste anestezije?

Opšta anestezija

Opšta anestezija predstavlja kontrolirano nesvjesno stanje (stanje dubokog sna) bez bola. Tokom opšte anestezije Vaše dijete je usljed djelovanja lijekova u stanju dubokog sna i ne osjeća bol (obezboljen). Ovi lijekovi mogu smanjiti ili obustaviti disanje što često zahtjeva da se spontano disanje pomogne mašinom za umjetno disanje (respirator). Prestankom djelovanja lijekova dijete se polako budi u sigurnom okruženju.

Regionalna, lokalno - regionalna anestezija

omogućava da se “uspava/obezboli” samo jedan dio tijela djeteta, koji će biti operisan, blokirajući nerve te regije injekcijom lokalnog anestetika u njihovoj blizini. 

Vrste regionalne anestezije su epiduralna anestezija, spinalna anestezija, periferna blokada nerva.

Epiduralna anestezija

Podrazumijeva davanje lokalnog anestetika u epiduralni prostor koji se nalazi u blizini kičmene moždine u leđima. Ovisno o području operativnog polja, anesteziolog ubrizgava lokalni anestetik u epiduralni prostor pomoću katetera. Davanjem lijeka dijete prestaje da osjeća bol. Kaudalna anestezija je periduralna anestezija koja se vrlo često izvodi kod male djece za intervencije na dijelu tijela ispod pupka. 

Kod djeteta se lokoregionalna anestezija najčešće izvodi (ali ne i obavezno) kada je dijete uspavano. U tom uzrastu opšta anestezija omogućava da se lokoregionalna izvede na bezbolan način, na potpuno mirnom i nepokretnom djetetu. Na taj način se izbjegne stres djeteta koje ne razumije šta se oko njega dešava.

 

Šta se dešava prije, tokom i poslije operativnog zahvata?

Prije operativnog zahvata anesteziolog će obaviti preoperativni anesteziološki pregled djeteta uz prisustvo Vas roditelja. Anesteziološki preoperativni pregled podrazumijeva razgovor o trenutnom oboljenju i eventualno postojećim oboljenjima, terapiji, kao i pregled potrebnih laboratorijskih nalaza. Tokom razgovora sa anesteziologom potrebno je dati korektne i validne podatke o psihofizičkom zdravlju Vašeg djeteta kako bi se izbjegle nepotrebne komplikacije, te procijenilo stanje i izabrala najpogodnija i najsigurnija vrsta anestezije.

Anesteziolog će predložiti tokom razgovora koja vrsta anestezije će biti najbolja opcija za Vaše dijete.

Transport u operacionu salu

Na dan operacije Vaše dijete će dobiti premedikaciju kako bi se maksimalno umanjio stres od procedure. Na putu do operacione sale Vi će te zajedno sa stručnim medicinskim osobljem sa odjela pratiti svoje dijete, i na taj način olakšati djetetu odlazak na operativni zahvat. U operacionoj sali anesteziološki tim će Vaše dijete postaviti na kontinuirano mjerenje  Ekg-a, srčanog pulsa, krvnog pritiska i saturacije (zasićenost krvi kisikom). 

Uvod u anesteziju slijedi davanjem kisika na masku i istovremenim davanjem lijekova preko obezbjeđenog venskog puta ili inhalacijom anestetika preko maske.

Prestankom djelovanja lijekova Vaše dijete se lagano probudi, te nastavi praćenje od strane anesteziologa u sobi za oporavak. Nakon opšte anestezije potrebno je određeno vrijeme da se pacijent u potpunosti razbudi.

Kako će se tretirati bol vašeg djeteta ?

Nakon intervencije će biti ordinirani lijekovi za smirivanje bola bez obzira na uzrast vašeg djeteta. Bol se sistematski i redovno procjenjuje prema testovima prilagođenim svakom uzrastu djeteta da bi se mogla ordinirati najbolje adaptirana terapija. 

Šta je sa transfuzijom krvi ?

U specifičnim sučajevima operativnih zahvata može biti potrebno da Vaše dijete primi transfuziju krvi i/ili krvnih derivata.

Krv i krvni derivati potiču od dobrovoljnog davaoca krvi, rigorozno se kontrolišu i odgovaraju obaveznim normama sigurnosti i kvaliteta: izbor donatora, testovi provjere svake doze donirane krvi, pravila osiguranja sigurnosti i kvaliteta cijelog lanca od donatora do primaoca. Identitet Vašeg djeteta i njegova krvna grupa se ponovo provjeravaju neposredno prije ordiniranja svake transfuzije. Kao i svaka druga terapija, transfuzija nosi u sebi prednosti i nedostatke. Vaš ljekar će za njom posegnuti samo ukoliko je korist po zdravlje Vašeg djeteta veća od rizika koji iz nje proizlaze. Nedostaci su rijetki i najčešće nisu ozbiljnog karaktera (urtikarija-osip, povišena tjelesna temperatura).

 

Komplikacije u anesteziji

Komplikacije opšte anestezije

Mučnina i povraćanje na buđenju su postali manje česti sa novim tehnikama i novim lijekovima. Incidenti vezani za prelazak želučanog sadržaja u pluća su jako rijetki ukoliko su uputstva koja ćete dobiti o preoperativnom gladovanju, zaista ispoštovana.

Uvođenje plastične cjevčice u traheju (dušnik) ili u grlo, da bi se osiguralo disanje za vrijeme anestezije može izazvati grlobolju ili promuklost prolaznog karaktera.

U satima koji slijede nakon anestezije mogu se pojaviti poremećaji pamćenja, pažnje i ponašanja djeteta. Oni su prolaznog karaktera.

Povrede zuba su također moguće. Važno je da upozorite na svaki mliječni zub koji se klima, na svaki zubni aparat ili bilo kakvu osjetljivost pojedinog zuba, da bismo pokušali spriječiti oštećenje.

Također, moguća mišićna slabost nalaže nadzor u trenutku ustajanja da bi se izbjegla svaka mogućnost pada. Mogu se primjetiti bolno crvenilo, ponekad praćeno tačkastim krvarenjem, u području vene u koju su injicirani lijekovi; oni nestaju u roku nekoliko dana.

Nepredvidljive komplikacije koje mogu dovesti u opasnost život vašeg djeteta poput ozbiljnih alergijskih reakcija, maligne hipertermije, srčanog zastoja, gušenja, su ekstremno rijetke. Opisano je nekoliko slučajeva, a stotine hiljada anestezija ovog tipa se primjenjuju svake godine u evropskim zemljama.

Komplikacije regionalne anestezije

Nakon spinalne ili periduralne anestezije može se pojaviti glavobolja. Ona ponekad zahtijeva višednevno mirovanje i/ili specifičan tretman. Prolazna paraliza mokraćnog mjehura može zahtijevati privremeno postavljanje urinarnog katetera. Prolazna paraliza nogu proizvedena spinalnom anestezijom može dovesti do stanja agitiranosti (jakog nemira) djeteta koje ne razumije razlog. Bolovi na mjestu punkcije (uboda) na leđima su također mogući. Neugodan svrbež kože prolaznog karaktera se može pojaviti kod korištenja morfija i njegovih derivata. Kada je lokoregionalna kombinovana sa opštom anestezijom, prolazni poremećaji pamćenja ili smanjene mogućnosti koncentracije se mogu desiti u satima nakon anestezije.Ozbiljne komplikacije poput konvulzija, srčanog zastoja, trajne paralize, manje ili više produženog gubitka osjetila, su ekstremno rijetke. Opisano je nekoliko slučajeva, a stotine hiljada anestezija ovog tipa se primjenjuju svake godine.

 

Formular za preoperativni anesteziološki pregled

Formular za preoperativni anesteziološki pregled možete preuzeti OVDJE

Napomena: Formular možete ispuniti u udobnosti svog doma u print formi. Na sva pitanja koja Vam nisu jasna ne morate odmah odgovoriti, tokom pregleda anesteziolog će Vam pomoći da ispravno odgovorite.

Uputstva i pravila kojih se pacijent zbog vlastite sigurnosti mora pridržavati prije planiranog operativnog zahvata bit će objašnjena tokom anesteziološkog pregleda.